Dysfunkční přesvědčení

dysfunkční přesvědčení, vision quest, aby mě práce bavila

Napsal Petr Hadač

Pozorovatel lidských příběhů a osudů. Kouč, mentor a lektor osobního rozvoje, který se učí nejen z kurzů a knih, ale také svého života.

Vaše práce vás nebaví?

Běžně děláme práci, která nás vůbec nebaví. Tím nemyslím jednotlivé úkony, ale zaměstnání jako takové. Děláme práci podle toho, co jsme vystudovali. Vystudovali jsme něco podle toho, kam jsme měli šanci se dostat a prodloužit si mládí v případě vysoké školy. Vystudovali jsme něco podle toho, co by nás si tak mohlo bavit nebo kam jsme měli šanci se dostat a vůbec se něčím stát v období života, kdy jsme se pokoušeli vyznat se v sobě a najít své místo ve společnosti. A dostali jsme za úkol to místo už rovnou definovat.

Dnes už není žádné tabu, že tento scénář nefunguje. Dospívající a mladí lidé studují obory pro zaměstnání, která se v některých případech dynamický vyvíjí anebo naopak zanikají. K čemu dnes školství skutečně je, to je nová otázka a výzva. Spíše než vědomosti to budou schopnosti, kterým je potřeba se naučit.

Nicméně to stále neřeší otázku, jak najít práci, která nás bude bavit. Mám pro vás pár tipů, jak začít:

  1. Místo “bude bavit” si do té věty dejte “baví”.
  2. Odvažte se a uvažujte i v obecnějších pojmech mimo vaše znalosti a dovednosti, které jste získali vzděláním nebo praxí. Např. baví vás pracovat s lidmi? V kolektivu nebo sólo? V kanceláři, doma nebo rádi cestujete? Baví vás tvořit rukama něco hmatatelného? Nebo vymýšlet řešení problémů? Chcete vést lidi? Chcete učit mladé nebo pracovat v týmu zkušených matadorů a učit se od nich? A tak podobně.
  3. Když máte sepsané, co vás baví, sepište si, jak by tedy vaše ideální práce měla vypadat. A nebojte se, neděláte to proto, abyste si zúžili možnosti, ale opravdu jen proto, abyste si mohli najít práci, která se vašemu ideálu bude blížit více než ta stávající.

Máte hotovo? Pak už asi touto dobou cítíte rozdílné pocity. Z toho, co jste si napsali, na vás dýchá cosi příjemného a nadějného. Chcete to.

Zároveň vám ale nejspíš váš vnitřní kritik říká, že toho chcete moc, nemáte se pouštět do riskantních akcí. A tady vám ve zkratce prozradím, že to se ozývá velmi starý mechanismus přežití, starý jako lidstvo samo. Jestliže vám nejde o život, jste najezení, v teple a fyzickém bezpečí, jistá vaše část nechce nic měnit, protože změna tohoto stavu znamená potenciální ohrožení. Bez jistoty, že to dopadne dobře, se změně brání. Nepřeháním, že tento mechanismus se vám snaží zachránit holý život. Jen bohužel neměl dostatek času na evoluční adaptaci na moderní podmínky. Konkrétně: změna práce vás nezabije, ale tento mechanismus tomu nerozumí. Narozdíl od vašich přátel či partnerů, kteří se vás snaží ke změně povzbudit. Těm totiž nejde o přežití, díky čemuž mají instinktivní a emocionální odstup, který vám patrně v takové situaci chybí.

Najít v práci sám sebe?

Ano, je to možné. Přesněji, v práci můžeme najít část nás samých – některé naše přednosti, talenty, dary “shůry”. Může nám za naše úsilí vracet radost, pocit smysluplně tráveného času, pocit užitečnosti…
Ale pozor na jednu věc. Často vidím lidi psát o tom, jak je potřeba objevit svou vášeň a potom něco dělat. Zkuste se na to podívat obráceně: dělejte cokoliv, kam vás to aspoň trochu zavane podle návodu výše, a potom si v tom najděte svou vášeň. Nechte ji probudit a rozhořet. A pokud to opravdu nepůjde, věřím, že i tak vás to dostane blíže k cíli. Znáte tu hru: samá voda, samá voda, přihořívá, hoří! Někdy holt musíme objevit i pár slepých uliček, abychom věděli, kudy cesta nevede a už jimi neztráceli další čas.

A jak toto vím? Je to zkušenost, která trvá už bezmála 30 let. A která dostala silný motor na tzv. vision questu v roce 2014, kdy jsem si uvědomil, že vlastně vím, co chci dělat, jen se toho bojím a bráním se tomu, protože jsem si neuměl představit, že bych takovou kariérní změnu a režim OSVČ zvládnul. Ale tenkrát mi to seplo mezi hlavou a srdcem ve správném pořadí a já se zapsal do kurzu koučinku, čímž jsem nastoupil na cestu proměny, za kterou jsem nesmírně vděčný. Dává mému životu hlubší smysl než to, co jsem dělal do té doby.

A i proto jsem se stal průvodcem vision questem neboli procesem hledání vize.

Nechť najdete svou vizi, ať už pro život, období nebo některou z vašich rolí.

Petr Hadač

PS: Informace k vision questům najdete na visionquest.sk nebo visionquest.cz.

Foto: magnet.me, Pixabay

Také by se vám mohl líbit…

Najít sám sebe

Najít sám sebe

Žijeme v době, která spěchá do budoucnosti. Vydělávání peněz, udržování tempa s technologickým pokrokem a péče o rodinu jsou natolik náročné, že je velmi těžké při tom všem utišit naši mysl a otevřít své srdce. A tak se děje to, že jen velmi málo lidí opravu rozumí tomu, jaké síly motivují jejich životy a formují jejich osudy.